Jdi na obsah Jdi na menu
 


Analog a DVB-T generování signálů

Analogový a digitální TV (DVB-T), generování signálů

Zprávy

(13 června 2005), první veřejné vydání

Co je to?

Nejedná se o podvod! S PC s operačním systémem Linux a poslední VGA kartu, můžete vydávat skutečný digitální televizní signál v pásmu VHF do DVB-T set-top box.

DVB-T zářiče jsou obvykle velmi drahé profesionální přístroje. Nyní se standardním PC můžete vysílat v reálném DVB-T kanálů!

Příklady pro přenos PAL nebo SECAM analogový signál přímo do vašeho televizoru jsou také prezentovány.

Co k tomu potřebujete?

 • Dobrá znalost X Window a Linux a základní znalosti v elektronice.
 • DVB-T set-top box schopný přijímat signály VHF s šířkou pásma 8 MHz (bohužel většina dekodérů prodává pouze ve Velké Británii příjem UHF signály). Můžete použít francouzské DVB-T přijímačů, které přijímají VHF a UHF RF signály.
 • PC s nedávnou VGA karta schopná zobrazit v rozlišení až 4096x2048 s 8 bitů na pixel s Šířka pásma přesně 76,5 MHz. ATI Radeon 9200SE jsou hlášeny k práci (jejich PLL může vytvářet každý frekvencí, což je násobek 2,25 MHz až 400 MHz). Ostatní VGA karty mohou fungovat také. Pokud vaše karta nemůže vygenerovat 76,5 MHz Šířka pásma, mohu poskytnout alternativní obrazy udělat nějaké testy.
 • Kabelové připojení VGA výstup na set-top box RF vstup. Je možné použít antény, ale protože vysílací výkon je velmi nízký, je lepší začít s kabelem.
   15 pin VGA konektor 9,5 mm konektor RF ----------------------- ------------------- 1 (červený signál) <-----> RF signál (střední kolík) 6 (červená zem) <-----> GND 

Screenshoty

Zde jsou nějaké screenshoty ukazují přenášených obrázků. IPlayer Netgem DVB-T set-top box byl použit jako přijímač. Na obrazovce pro set-top box zobrazuje parametry a kvalita signálu. Snímky byly popadl za použití PC TV hmatat připojen k kompozitní video výstup set-top box.

Jak postupovat?

 • Přidejte následující konfiguraci na konci vašeho serveru X Window konfiguračního souboru (obvykle / etc/X11/XF86Config nebo / etc/X11/xorg.conf):
   #########################################
   # VGA modulátor config
   Sekce "Monitor"
       Identifier "MonitorDAC"
       Název_dodavatele "Monitor Vendor"
       HorizSync 1,0 až 200,0
       VertRefresh 1,0 až 200,0
       Režim "DAC1"
       Dotclock 76,50
       # PAL / SECAM
       HTimings 4064 4064 4072 4080
       VTimings 748 748 749 750
       EndMode
   
       Režim "DAC2"
       # DVB-T
       Dotclock 76,50
       HTimings 3656 3656 3664 3672
       VTimings 1307 1307 1308 1309
       EndMode
   EndSection
   
   Section "Screen"
       Identifier "ScreenDAC"
       Zařízení "Videocard0"
       Monitor "MonitorDAC"
       DefaultDepth 8
       Podsekce "Display"
           Hloubce 8
           Režimy "DAC2"
       EndSubSection
   EndSection
   #########################################
  
  Tato konfigurace nebude použita jako výchozí na serveru X Window, takže si můžete ponechat ve výchozím nastavení X Window. VideoCard0 se předpokládá, že název karty standardní video.
 • Spuštění X server pomocí tohoto nastavení (předpokládáme, že zobrazení: 0 váš již běží X11 displej):
   
   X: 1-ac-obrazovky ScreenDAC
  
  Tento monitor se samozřejmě nebude schopen zobrazit nic, protože časování jsou daleko od správné časování VESA. Pokud nepoužíváte velmi starý monitor, neexistuje žádná šance, že byste ji zničit ...

  Počkejte několik sekund a přepněte zpět do výchozího zobrazení X11 (ve většině distribucí Linuxu Ctrl-F7 to). Pak se podívejte na X11 log souboru, aby zjistil, zda je vše v pořádku (obvykle v / var/log/XFree86.1.log nebo / var/log/Xorg.1.log).

 • Stáhněte si následující úrovně šedé obrázek: dvbt.pgm.gz a rozbalit ho.

  Displej je na: 1 X11 zobrazení:

   displej-displej: 1-okna root dvbt.pgm
  
 • Přepnout na: 1 displej (obvykle Ctrl-F8 nebo Ctrl-F9, monitoru bude prázdná) a připojit set-top box RF vstup VGA výstup pomocí kabelu jste udělali.
 • Sestavte si svůj DVB-T set-top box provést ruční vyhledávání na kanál 5 (178,75 MHz centrální frekvence). Po několika sekundách by se najít platný DVB-T signálu (parametry: 16 QAM, FFT = 2K, strážce = 1 / 32, conv = 2 / 3). Dva nové kanály by se měla objevit: Lena obrazu a Balears obrazu. Každý z nich by měl zobrazit pěkný statický obraz.
 • Můžete také zkusit PAL ( pal.pgm.gz ) nebo SECAM ( secam.pgm.gz ) analogové signály. Je třeba připojit VGA kabel přímo do vašeho televizoru RF vstup a užívat DAC1 X11 režimu místo DAC2 (editovat konfigurační soubor X11):
   ...
       Podsekce "Display"
           Hloubce 8
           Režimy "DAC1"
       EndSubSection
   ...
  
  Pak Tuning TV na kanálu VHF 5 (176,00 MHz frekvence obrazu) měli byste vidět černobílé fotografie Lena.

Jak to funguje?

Každá grafická karta obsahuje vysokorychlostní digitální k analogové převodníky (DAC), jeden pro každého červené, modré a zelené složky. Zde využíváme pouze červená DAC. Za předpokladu, obrazy byl vypočítán tak, aby výstupní signál do DAC je platný RF signálu.

Jak jsme nechtěli vytvořit 176 MHz signál přímo, použijeme k tomu, že VGA DAC generovat velké množství harmonických. Skutečnou generované DVB-T signálu centrální frekvenci 25,71 MHz. Pak druhá harmonická má frekvenci 25,71 +2 * 76,5 = 178,71 MHz, což je téměř přesně centrální frekvenci VHF televizní kanál 5.

DVB-T signál je generován s DVB-T a DVB-H modulátor jsem psal od začátku. Toto je nejsložitější krok, protože DVB-T modulace je poměrně komplikované ( COFDM modulace ). Vlastní vícefázové filtr se používá k interpolaci baseband COFDM komplexního signálu. Pak je přeložen na 25,71 MHz.

Použil jsem opravenou verzi FFmpeg vytvořit vlastní DVB Transport Stream obsahující dva DVB služby. Každý z nich obsahuje ještě MPEG obrázek. Jeden ze statického obrázku je velmi pěkný Lena .

Pro PAL a SECAM, také jsem napsal jednoduchý TV černá a bílá PAL encoder. Přidání barvy by bylo možné, ale nejsem dostatečně motivováni k tomu, že :-)

Související odkazy

 • Bouře na Eliza je rádio AM modulátoru také pomocí grafické karty. Mám nápad přenosu TV signálů VGA kartu při pohledu na tento projekt.
 • Rádio GNU projekt obsahuje zdrojový kód pro několik modulátory.

Zdrojový kód

Je mi líto, oznámit, že zdrojový kód není k dispozici v dohledné době.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář